Axolotl-ambystoma Mexicanum

Bu makaleyi mevcut olan eksik ve hatalı olduğu için yazdım.
Latince Adı: ambystoma mexicanum
Coğrafik Kökeni: Başta xochimilco ve chalco olmak üzere Meksika'nın dağ gölleri.
Yaşam Alanı: Bataklık benzeri bol bitki ve büyük taş olan toprak/kum zeminli çamurlu sığ sular
Beslenme Biçimi: Etçil
Davranış Biçimi: Agresif
Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl, bazı durumlarda orta derece agresif
Yüzme Seviyesi: Dip
Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha ince uzun olurlar dişiler daha kısa ve göbekli olurlar. Ve erkeklerde arka bacakların arkasındaki kloak bölgesi daha şiştir.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227858/040720211726561.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/227858/040720211727251.jpg[/IMG]
Üreme: Erkekler kuma sperm konisi olarak çevirilen spermatophore bırakırlar dişiyi burunlarıyla buna doğru ittirirler bu sırada çiftleşme dansı yaparlar
Sıcaklık: 10°-24°
En Fazla Büyüdüğü Boy: ortalama olarak 20cm de boyunun uzaması duranlar çoğunlukta olsa da Benim 25cm civarı hayvanlar (iyi bakıyorum heralde) çok yavaşlamış olarak büyümeye devam ediyorlar çok nadir de olsa 45cm olanları görülmüştür (benimkilerin en fazla 30-35 te kalacağını tahmin ediyorum)
En Az Akvaryum Hacmi: 80 litre sonraki her axolotl için ek 40 litre taban alanının geniş olması dolaşabilmeleri için önemlidir.
pH: Nötre yakın bazik suları tercih ederler
Genel Yorum: Bitkilendirilmiş ve İnce 0.5 mm'lik silis kumda beslenmesi tavsiye edilir (daha kalın kum veya çakıllar midesinde sonsuza kadar kalarak hayvana zarar verirler doğada hiç çakıl görmemiştir.) Yavrular 10cm olana kadar akvaryum yerine suyu her gün 2-3 %100 kere değişen hava taşlı küçük kaplarda bulunması tavsiye edilir. Büyükler anlaşsada Küçükler özellikle yemleme zamanlarında agresiflesebilir yamyamlık eyiğilimleri büyüyünce kaybolur.

Axolotl-ambystoma Mexicanum

Bu makaleyi mevcut olan eksik ve hatalı olduğu için yazdım.Latince Adı: ambystoma mexicanumCoğrafik Kökeni: Başta xochimilco ve chalco olmak üzere Meksika'nın dağ gölleri.Yaşam Alanı: Bataklık benzeri bol bitki ve büyük taş olan toprak/ku...